Izrada i cena spomenika u Kraljevu

Izrada i cena nadgrobnih spomenika u kamenorezačkim radanjama u Kraljevu

Kamenorezačka tradicija grada Kraljeva i okolnih mesta vuče korene iz daleke prošlosti. Na području od par desetina kvadratnih kilometara nalaze se čak tri vrlo značajne građevine koje su pod zaštitom države Srbije. Reč je o srednjovekovnoj kamenoj tvrđavi Maglič za koju se veruje da je izgrađena u 13., odnosno 14. veku, te manastirima Žiči i Studenici. Fasada manastira Studenica je izgrađena od blokova belog mermera, a ovaj sakralni objekat je 1989. godine UNESCO uvrstio na listu Svetske baštine čovečanstva.

Pored toga, u kraljevačkom kraju postoji nekoliko starih grobalja sa nadgrobnim spomenicima starim nekoliko stotina godina. Tako je recimo na kraljevačkom gradskom groblju otkriven spomenik podignut 1796. godine.

KAMENOREZAČKE RADNJE U KRALJEVU

Kraljevo je u srednjem veku, tokom vladavine dinastije Nemanjić, a naročito posle izgradnje Studenice i Žiče postalo sedište društvenog, kulturnog i verskog života tadašnje srpske države. To je doprinelo razvoju raznih društvenih delatnosti, pa tako i klesarstva, kamenorezačkog zanata.

Obrada kamena, između ostalog i izrada nadgrobnih spomenika, je zahvaljujući veštim kraljevačkim klesarima, kao i majstorima tog zanata iz drugih delova Srbije i regiona, podigli su ovaj zanat na nivo umetnosti.

Zanimljivo je da su i u ovom kraju klesari svoje veštine prenosili na mlađe generacije, pa su tako neke kamenorezačke radnje decenijama bile u vlasništvu iste porodice.

Kamenoresci su isprva spomenike obrađivali ručno. U kamen su se klesali podaci o pokojnicima, verska i druga ideološka obeležja. Korišten je lokalni kamen koji je bio dostupan, a kasnije su se počeli uvoziti granit i mermer iz drugih zemalja.

Izrada nadgrobnih spomenika u Kraljevu i kraljevačkom kraju

Vremenom je ručna obrada kamena zamenjena mašinskom, što je u mnogome olakšalo i ubrzalo proces izrade spomenika.

Kamenorezačke radnje su uglavnom otvarane u blizini grobalja. Ponekad, ponudu kamenorezaca kraljevačkog kraja zainteresovane mušterije su mogli proveriti i na izložbenim mestima u samom gradu i okolnim mestima.

Kraljevo se i danas može pohvaliti brojnim kamenorezačkim radnjama. Njihova ponuda je vrlo bogata i dostupna svačijem džepu, ali kvalitet proizvoda i usluga je neretko dikutabilan i može se dovesti u pitanje.

U Kraljevu, kao i celoj Srbiji i regionu uopšte, primetno je da su u poslednje vreme iskusne majstore zamenili samozvani kamenoresci koji o samom materijalu i procesu obrade granita ne znaju dosta. Ovaj posao su prigrlili kao dobru priliku da zarade novac, uglavnom tako što uvoze a zatim distribuiraju loš, jeftin granit, sumnjivog kvaliteta i porekla.

IZBOR NADGROBNIH SPOMENIKA

Pravilno izabrati, odnosno ne pogrešiti pri kupovini nadgrobnog spomenika danas je zaista podvig a potrebno je i malo sreće. Naime, na tržište cele Srbije i regiona stiže jeftin granit sumnjivog porekla, obično iz kineskih rudnika.

Nadgrobni spomenici izrađeni od takvog granita neretko već nakon par godina promene prvobitni izgled. Usled izloženosti različitim vremenskim prilikama, nadgrobne ploče i dodatni elementi, poput klupica, vaza za cveće i slično, posive ili požute.

Uvoze se i već gotovi spomenici iz Kine, a da pri tome kamenorezac svojim klijentima ne može sa sigurnošću da kaže od kog materijala su izrađeni, niti iz kojih rudnika potiču granit i mermer od kojih je spomenik napravljen.

Njihova računica je jednostavna, jeftin granit prodaju u formi nadgrobnih spomenika i raznih građevinskih elemenata za neuporedivo veći iznos. Pritom, usled nestručne obrade kamena od strane novonastalih kamenorezaca amatera, nadgrobni spomenik postavljen na groblju uskoro pokaže sve svoje mane.

Cena nadgrobnih spomenika u kamenorezačkim radnjama u Kraljevu.

Pojedinci se služe se i raznim drugim trikovima. Na primer, u pojedinim kamenorezačkim radnjama se sive granitne ploče potapaju u ulje ne bi li popunilo sitne pore i učinilo kamen tamnijim. Takav kamen se prodaje po mnogo većoj ceni neupućenim mušterijama, a spomenik nakon nekog vremena postaje sve svetliji i šareniji. 

Zato su neki spomenici mnogo jeftiniji od onih izrađenih od kvalitetnog materijala. Cena im je svakako previsoka, kada se u obzir uzme sastav materijala od koga su napravljeni.

Naravno, u Kraljevu posluju i kvalitetne kamenorezačke radnje i pouzdani kamenoresci. Međutim, zbog svega navedenog, kamenoresci koji vode računa o kvalitetu materijala i samom procesu njegove obrade našli su se u nezavidnom položaju. Neki od njih su bili prisiljeni da i sami počnu da se prilagođavaju situaciji na tržištu, drugi su pošteno naveli zbog čega je cena nadgrobnih spomenika niža, odnosno viša, a treći su jednostavno izgubili trku sa tržištem i nelojalnom konkurencijom i zatvorili svoje radnje.

KAKO IZABRATI KAMENORESCA I NADGROBNI SPOMENIK?

Ukoliko verovatno niste upoznati sa karakteristikama raznih granita za spomenike, kao ni samim procesom obrade kamena, moraćete se pomučiti kako bi pronašli kvalitetan proizvod za razumnu cenu. U nešto lakšoj situaciji ste ako lično poznajete kamenoresca i ako ste sigurni da vašu neupućenost neće zloupotrebiti u manjoj ili većoj meri.

Stoga, ukoliko ste u narednom periodu planirali da naručite nadgrobni spomenik, korisno je da obratite pažnju na sledeće.

Najpre obiđite što više kamenorezačkih radnji u Kraljevu ali i okolini. Kamenorezačke radnje postavljaju spomenike u radijusu od par stotina kilometara, tako da je sasvim legitimno da proverite i ponudu kamenorezaca iz Čačka ili Kruševca recimo.

U svakoj kamenorezačkoj radnji zatražite ponudu, raspitajte se o poreklu, vrsti i ceni materijala od koga su izrađeni nadgrobni spomenici. Obratite posebnu pažnju na uzorke koji stoje ispred, a ne unutar radnje, jer ćete pri dnevnoj svetlosti lakše uočiti eventualne nedostatke na samom kamenu. Naposletku uporedite podatke svih kamenorezaca koje ste obišli.

Izvor korisnih informacija mogu biti i poznanici koji su nedavno podizali nadgrobni spomenik. Oni će vam preneti svoja iskustva koja su verovatno verodostojnija od onoga što ste čuli u kamenorezačkoj radnji.

Ipak, kvalitet pojedinih materijala i veštinu kamenoresca koji je izradio spomenik najbolje ćete proveriti na groblju tako što ćete pogledati kako izgledaju spomen obeležja podignuta pre nekoliko godina. Ako golim okom uočite manje ili veće nepravilnosti, razmislićete o tome da kamenorezačku radnju koja je za taj posao bila zadužena možda izbacite sa svog spiska.

Pronađite vreme kako bi izabrali pouzdanu kamenorezačku radnju i dobili kvalitetan nadgrobni spomenik, sve u skladu sa Vašim finansijskim mogućnostima. Budite sada strpljivi i pažljivi kako ne biste umesto trajne uspomene nakon par godina imali samo dodatne probleme.